Kalp ve Damar Sağlığı

Kalp ve Damar Hastalıkları Tedavisi

Kalp ve damar sağlığı her yaş grubu için önemli bir sağlık alanı olup Bursa’daki kliniğimizde siz, aileniz ve yakınlarınız için en doğru, en etkin tedavi hizmeti sunmaktayız.

10
Yıllık Hekimlik Tecrübesi

Kalp ve Damar Hastalıkları ülkemizde ve dünyada ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Vücudumuza kan pompalayan bir organ olan Kalp, koroner kalp damarları tarafından beslenmektedir. Kalbin kendi yapısında, damarlarında, kalp kapak sisteminde zaman içinde oluşan tıkanıklık ve bozukluklar kalp ve damar hastalıklarını oluşturur.

Koroner Arter Hastalığı

Koroner Kalp Hastalığı kalbi besleyen atardamarların (koroner arter) çeşitli nedenlerle daralması veya tıkanması sonucu kalp kasını besleyemeyecek hale gelmesidir. Bu durum hastalığın derecesine göre belirti verecektir. Damarın hafif daralmalarında hastalık kendini göğüs ağrısı olarak gösterirken, daha ciddi darlıklarda veya damarın ani tıkanmalarında (spazm veya pıhtı nedenli) kalp krizi geçirilmesine neden olabilir.

Hipertansiyon Tedavisi

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), uzun süreli kan basıncının arter duvarlarına baskı yapmasıyla oluşan ve kalp kriziyüksek tansiyona bağlı beyin kanaması gibi sağlık problemlerine yol açabilen, sık karşılaşılan bir sağlık durumudur. 

Kan basıncı hem kalbinizin kan pompalama miktarına, hem de arterlerinizdeki kan akışı direncine göre belirlenir. Kalbiniz ne kadar çok kan pompalarsa, arterleriniz o kadar daralarak kan basıncınızı yükseltir. Kan basıncı cıva milimetre üzerinden hesaplanır. İki numarası vardır. 

• Büyük Tansiyon (sistolik basınç) Kalbin ilk vurumunda kasılma neticesinde büyük atardamarlar aracılığı ile damarlara yapılan basınç ile periferde alınan değerlerdir.  

• Küçük Tansiyon (diyastolik basınç): Kalbin gevşemesi sırasında kalp ve damar sisteminde oluşan diyastolik küçük kan basıncı değeridir. 

Tansiyon yüksekliği dışında nadir de olsa önemli bir belirti ve bulgu olmadan uzun yıllar boyunca hipertansiyonla (Yüksek tansiyonla) yaşamış olabilirsiniz. Ancak,  kontrol ve tedavi edilmeyen hipertansiyon, kalp krizi, inme ve hayati organ hasarı gibi önemli, ciddi sağlık problemleri yaşama riskinizi artırabilmektedir. Hipertansiyon, hasta tarafından olduğu gibi  kalp damar hastalıkları veya diğer hekimler tarafından da kolayca tanısı konulabilmektedir. Yüksek tansiyon tedavi edilmediği takdirde zaman içinde oluşan damar sertliği organ hasarlarına davetiye çıkarabilmektedir. Ancak, tıbbi olarak önemli bir sağlık sorunu olan hipertansiyon uygun tedaviyle kontrol altına alınabilir bir hastalıktır.

bursa-damar-tikanikligi-tedavisi

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

Ritim bozukluğu kendisini kalp çarpıntısı olarak gösterir. Tekleme hissi, kalp vuruşlarının düzensiz hissedilmesi, baş dönmesi, göz kararması, fenalık, göğüste sıkıntı hissi, baskı veya ağrı belirtiler arasındadır. Aritmi tanısı hastanın kardiyak muayenesi ve EKG (elektrokardiyografi) ile konulur. Aritmi tanısında ayrıca holter gibi başka tanı yöntemleride  kullanılabilir.

Aritmi tedavisinde, aritminin türü belirlenmeli ve en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Aritmi tedavisinde amaç, çarpıntıya neden olan odağın veya mekanizmanın ortadan kaldırılmasıdır.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Sağlıklı erişkin bir insanda kalp belirli bir düzen içinde dakikada 60-100 kez atmaktadır. Kalp ileti sistemindeki yavaşlamalar blok göstergesi olabilir. Kalp doktorunun muayene ve değerlendirmesi neticesinde uygun göreceği şekilde günde bir saat spor yapılması, kalp ritminin düzenlenmesi bakımından çok önemlidir. Aritmi için özellikle yürüyüş ve yüzme, en iyi sporlardandır.

Kalp kapağı hastalıkları: Geçirilen romatizmal hastalıklara, yaşlılığa bağlı kireçlenmeye, çeşitli enfeksiyonlar ve doğımsal olarak kapağın yapısının bozulmasına bağlı kalp kapak hastalığı görülebilir.

Damar balonlaşması (damar anevrizması): Duvar yapısında meydana gelen bozulma sonucu damar çapının normal sınırların üstüne çıkmasıdır. En sık aort anevrizmaları şeklinde görülür.

Start typing and press Enter to search