Migren Baş Ağrıları Tedavisi

Migren Baş Ağrıları Tedavisi

MİGREN NEDİR?
Migren baş ağrıları; şiddetli baş ağrısı atakları şeklinde tanımlanabilir. Hastanın günlük yaşamanı etkileyebilen, ve aktivitelerde kısıtlılık yaratabilen bir baş ağrısı tipidir. Genellikle tek taraflı şakak, ense veya göz çevresinde başlar. Ağrıya çoğu zaman bulantı, kusma, ışığa ve sese hassasiyet gibi durumlar eşlik edebilir.

Tedavide organik bir neden ekarte edilir. Migreni tetikleyen problem ne ise önce o mekanizma bulunup düzeltilmelidir. Ayrıca modern ve bütüncül tamamlayıcı tıp tedavi yöntemleri ile şiddetli migren hastalarında olumlu sonuçlarını almaktayız.

Migren Baş Ağrısı Nedenleri

Migren baş ağrıları sıklığı ve şiddeti kadınlarda erkeklere göre 3 kat fazla görülmektedir. Migren ağrısının nedenleri arasında genetik ve hormonal değişimlerde rol oynamaktadır.

Migren Belirtileri

Migren baş ağrılarının en büyük belirtisi şiddetli ve bazen tek taraflı baş ağrısıdır. Migrende baş ağrısı alın, şakaklarda ve bazen göz veya gözün arkasında, başın arka tarafı ve kulağın arkasında hisedilir.

Migrenin Aurası, şiddetli baş ağrısının ilk gelişme döneminde veya hemen önce görülen 10 ile 30 dakika süren görsel veya duyusal belirtidir.
Ayrıca migren belirtileri olarak aşırı duyarlılık, depresyon, aşırı ve gereksiz neşelenme, durgunluk ve dikkat eksikliği görülebilmektedir. Konuşurken takılma, artmış ışık-ses-koku duyarlılığı, esneme, uyuma isteği, iştah artışı veya iştahsızlık, aşırı su içme, kabızlık veya ishal hali de sıklıkla görülebilmektedir.

Migreni Tetikleyen Faktörler
Peynir ve çikolata gibi yiyecekler, öğün atlamak veya öğünü geciktirmek, uyku düzensizliği migreni tetikleyebilir. Keskin kokular ve iklim değişiklikleri, duygusal ve psikolojik faktörler migreni en çok tetikleyenler etenlerdir.

MİGREN TEDAVİSİ

Atak sayıları kontrol altına alınamaz hale gelmiş, ilaç tedavisinin hepsini denemiş, ağrısı artık hasta tarafından dayanılamaz hale gelmiş hastalar genellikle kliniğimize baş vurmaktadır.

Akupunktur Migren Tedavisi

Migren tedavisinde akupunktur, hastaların serotonin seviyesini artırır, migren atak sıklığı ve ağrı kesicilere ihtiyaç azaltır ve tam şifa oranı son derece yüksektir.
Akupunktur baş ağrısı tedavisinde beyinde salgılanan serotonin salgılanmasını arttırır ve östrojen hormon salınımını olumlu yönde etkileyerek migreni tedavi edebilir. Kliniğimizde migren tedavisinde kulak akupunktur ve vücut akupunktur yöntemleri başarılı olarak uygulanmaktadır. Kliniğimizde Gerilim Tipi Baş Ağrıları, Sinüzit Baş Ağrıları ve Boyun Kireçlenmelerine Bağlı Baş Ağrıları tedavi edilmektedir.

Medikal Ozon Migren tedavisi

Oksijenlenmeyi arttırması, hem kuru iltihabı ortadan kaldırması yönünden bu ağrılı hastalarda çok iyi netice alınmasına yardımcı bir tedavi yöntemidir. Biz de kliniğimizde her türlü baş ağrılarına ozon tedavisini uygulayabiliyoruz.

Migren Tedavisinde HOMEOPATİ

Doğal ve yan etki olmayan bir tedavi yöntemi olan HOMEOPATİ insanı fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan ele alarak iyileşme sağlıyor.

Migrende Nöralterapi

Migren baş ağrılarında, kısa etkili lokal anesteziklerle yapılan bir iğne tedavisidir. Komplikasyonu yok denecek kadar azdır ve hamileler dahil tüm yaş gruplarına uygulanabilen bir tedavidir.

Migren Tedavisinde Kişiye Özel Bir Tedavi Planı Boyun ve sırt bölgesindeki tetikleyici nokta, adale kasılması, kulunç girmesi tek taraflı göz ve yüz ağrısına neden olabilir. Hastanın su tüketimi, nasıl beslendiği, mide barsak sistemi, stres derecesi, uyku düzeni, çevresel şartları değerlendirilmelidir.

Migren baş ağrısı olan hastaların uyku düzeni sağlanması, düzenli egzersiz yapması, stres ile başa çıkma ve uygun bir kiloya erişmesi önemlidir. Migren ataklarını tetikleyen bir boyun fıtığı, boyun düzleşmesi varsa bunlar tedavi edilmelidir.

Migreni Baş Ağrısında Egzersiz Migren baş ağrılarında egzersiz yapmak migren ataklarının sıklık ve şiddetini azaltabilir ve migrenin koruyucu tedavisinde faydalı olabilir.

Migren ve Depresyon

Migren tedavisinde depresyon ve anksiyetenin de tedavi edilmesi çok önemlidir.

Migren ve Beslenme

Migren atağına yol açan bazı gıdalar olabilir. Migren ataklarını en çok tetikleyen besinler, çikolata, peynir, bira, şarap, inek sütü, yumurta, buğday, portakal, domates, alkollü içecekler, gıda koruyucuları ve işlenmiş etler, bol tiramin içeren besinler migren baş ağrılarını tetikler. Hasta kendisini çok iyi izlemeli ve hangi besinlerin baş ağrılarını tetiklediğini belirlemelidir.

Migren ve Kafein

Baş ağrısına karşı kafeinin faydalı olduğu migren ilaçlarının kullanımını azalttığı gösterilmiştir. Ancak kafein içeren ilaçların fazla kullanılması geri tepme baş ağrısına neden olabilir.

Sorularınızı Bana Sorabilirsiniz

Kalp ve damar sağlığı ile ilgili sorularınız ile varis tedavisi ile ilgili soru ve sorunlarınızı formu kullanarak bana sorabilirsiniz. belirttiğiniz e-posta adresine en kısa sürede size cevap yazacağım. Kontrol etmeyi unutmayın…

Yüksek Hasta Memnuniyeti

Detaylı Tetkik ve Muayene

Etkin İletişim & Hasta Takibi

Buradan  
Sorunuzu
 Gönderebilirsiniz

    Start typing and press Enter to search