Varis Ülseri

Varis Ülseri

Bu makalemizde varis ülseri konusunu detayı ile ele alacağız. Bacaklarımızda ki toplardamarlarda akım aşağıdan yukarı doğrudur. Toplardamarlardaki kapakçıklar sayesinde kanın aşağı kaçışı engellenir. Kanın yukarı doğru akamadığı durumlarda yani kapakçıkların bozulması, pıhtı ve bası ile toplardamarın tıkanması sonucu artan aşırı basınç yüzünden deri bütünlüğü bozulmakta ve özellikle ayak bileğinde yara açılmaktadır. Bu yaraların iyileşme süresi oldukça uzun olup tekrar oluşma riski yüksektir.

Varis yaraları genellikle bileklerde, diz altı bölgede oluşmaktadır. Kahverengi, kırmızı ya da yeşil renkte olup genellikle akıntılıdır.

Venöz Ülser tedavisinde öncelikle altta yatan toplardamar hastalığı düzeltilmelidir. Kapak yetmezliği, darlık, tıkanıklık, tedavi edildiğinde venöz ülser de tedavi edilebilir. Genellikle altta yatan toplar damar hastalığı olarak yüzeysel ven yetmezliği ( varis ) derin venlerdeki kapakçık yetmezliği, derin venlerde tıkanıklık, yüzeysel ve derin venler arasındaki bağlantıyı sağlayan perforan venlerdeki yetmezlik ve tüm bu durumların birlikte görüldüğü kombine tip yetmezlikler yer alır.

Ayrıca atar damarların incelenmesi de venöz ülserli hastada önemlidir. Ülser hem atardamar hem toplardamar hastalığından kaynaklanan miks ülser olabilir. Eş zamanlı atar damar hastalığı hem ülserin iyileşmesini engeller hem de tedaviye yanıtı azaltır. Bu nedenle venöz ülserli her hastada atar damarlar nabız muayenesi yapılmalı ve gerekirse doppler ultrason tetkiki ile değerlendirilmelidir.

Venöz ülserin tekrar oluşmaması için öncelikle venöz ülserin, altta yatan toplardamar hastalığı tedavi edilmelidir. Yaranın iyileşmesi içinde; pansuman, özel kompresyon bandajları ve varis çorabı kullanılmaktadır. Köpük skleroterapi yüzeysel toplar damar yetmezliğinde ve perforan ven yetmezliğinde uygulanan pratik bir yöntem olup kliniğimizde etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Yara tedavisinde çok yeni ve etkili olan PRP (Platelet Rich Plasma), Kök Hücre, Ozon Tedavisi, Fitoterapi ve Homeopati Tedavi Yöntemlerini uygulayarak kısa sürede çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

VARİS ÜLSERİNİN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Yaşadığımız hayat içinde yapılan en büyük hata maalesef sağlığın ihmal edilmesi oluyor.  İhmal durumu da bütün hastalıklara davetiye çıkartıyor. Bu durum aslında varis hastalarının sıklıkla tekrar ettiği bir hatadır. Normal zamanlarda ayakta uzun süre boyunca sabit çalışmak yerine, arada hareket ederek bu şekilde zaman geçirmek damar genişlemesi riskini azaltır. Aynı zamanda bu alanda ortaya çıkan şikayetleri de dikkate alarak, erken süreçte bunlara yönelik muayene ve tedavi olunması gerekiyor.

Varis Ülseri (Bacak Yarası) Nedir?

Damarların çatlaması sonucu oluşan Varis Ülseri (Bacak Yarası) tedavi edilmezse hastanın hiç istemediği sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu kadar ilerleyen bir varis tedavisi için zaman ve sabır gerekir. Kliniğimizde uzman Kalp ve Damar Cerrahımız tarafından varis ülseri eğer tedavisi modern tedavi yöntemleriyle başarılı olarak yapılmaktadır.

Bacak Yarası Nasıl Geçer?

Bacak yarasından (Varis Ülseri) kurtulmak isteyen hastaların mutlaka alanında uzman Kalp ve Damar cerrahi uzmanlarına görünmesi gerekiyor.

Kliniğimizde uygulanan modern tedavi yöntemleri ile ameliyatsız, hastanede yatmanıza gerek kalmadan tedavi olabilirsiniz. Bu tedavi birkaç seansı bulup zaman ve sabır gerektiren bir tedavidir.

Bir cevap yazın

Start typing and press Enter to search